Turite klausimų? Skambinkite 8-699 86311, rašykite shop@vitaflora.lt
arba apsilankykite mūsų Facebook puslapyje.

 
0
Jūsų pirkinių krepšelis tuščias!
silauogessilauoges

Aukštoji (sodinė) šilauogė - Vaccinium corymbosum NELSON P29C10 80CM gyva foto 2021-09-28

Prieinamumas:Medelyne yra iki 13 prekių
Produkto kodas:021VACCORNEL(24e1)#
24,90 €
12,99 €
vėlyvesnė stambiavaisė, ilgai išlieka ant šakų, nebyra

Aprašymas

NELSON - vėlyvesnė šilauogių veislė (rugpj. vid. - rugs. vid.), uogos sunoksta skirtingu metu. Uogos išsaugojo protėvių Bluecrop kvapą ir Berkeley stambumą (net iki 25 mm), yra kokybiškos ir tvirtos, ilgai laikosi skintos, galima skinti mechanizuotai. Aromatingos, saldžios su rūgštele. Derlingumas ~7kg nuo krūmo. Krūmas augus, gali siekti 1.6-1.8 m. aukštį.

 

Šilauogės - vienos vertingiausių uogų, turinčios daug vitaminų A ir C bei antioksidantų. Jų gimtinė  - Šiaurės Amerika, Didžiųjų ežerų regionas bei rytinė pakrantė.

Lietuvoje plačiai auginamos ir perspektyvios tiek kaip uogakrūmis, tiek kaip dekoratyvinis augalas, pavasarį pasipuošiantis gražiais žiedeliais, o rudenį - ryškiai raudonos spalvos lapais. Šilauogės, kaip ir vynmedžiai iki 100 metų gali augti vienoje vietoje, kai dauguma kitų tradicinių vaismedžių/ vaiskrūmių auginami nuo kelių iki keliolikos (geriausiu atveju keliasdešimties) metų. Nors pas mus labiau paplitusios stambiauogės veislės (dėl geros prekinės išvaizdos), nereikėtų pamiršti ir šilauogių vedančių smulkesnes uogas (ypač jei auginate sau), juk – kuo smulkesnės uogos, tuo daugiau antocianinų ir antioksidantų jos turi.

Šilauogių atsparumas šalčiui, priklausomai nuo rūšies varijuoja nuo -40C iki -35C.

Kai kurios veislės dalinai savidulkės, tačiau rekomenduojama auginti bent tris skirtingas veisles (ir kuo daugiau – tuo geriau), kad žiedų apdulkinimas būtų kuo efektyvesnis (atitinkamai ir derlius).

Sodinės šilauogės užauga iki 140-220 cm aukščio, 100-150 cm pločio, hibridinės būna žemaūgės (iki 60-120x60-100 cm). Sodinant jaunus augalus reikia deramai įvertinti sodinimo atstumus, mes rekomenduojame sodines šilauogės sodinti nemažesniais nei 150 cm atstumais, hibridines – 100 cm arba tiesiog sodinti jas pakraščiuose ir vazonuose.

APIE AUGINIMĄ.  Šilauoges auginti nesudėtinga, jos mažai pažeidžiamos ligų ar kenkėjų. Esminiai dalykai yra du – užtikrinti rūgštingumą ir nepertręšti. Trečias dalykas – neleisti užpiktžolėti. Jos auga tik rūgščioje ir labai rūgščioje dirvoje (idealu, jei pH = 4,8, bet gali augti nuo pH 3,5 iki 5,5, kai kurios veislės iki 6,5), šviesioje arba saulėtoje vietoje, drėgmę išlaikančioje, tačiau neužmirkstančioje dirvoje. Sausrų metų būtina laistyti minkštu vandeniu – 50L/ vienam augalui/ 1 k. per savaitę.

Jei dirvožemis natūraliai rūgštus (toks kur auga asiūkliai), jokių spec. priemonių nereikia ir duobės gali būti nedidelės, 50x50cm.

Visur kitur, vidutinėse dirvose, rekomenduotume 50cm gylio ir bent 200 litrų tūrio duobes arba tranšėjas, duobių šonus  atskirti vandeniui nepralaidžia medžiaga, pvz. polietileno plėvele. Tai būtina, kad palaikyti reikiamą pH, o papildomam rūgštinimui praėjus mėnesiui po pasodinimo ir kas mėnesį rekomenduojame naudoti ‚Skystą rūgštintoją su trąšomis (veikia momentaliai)‘ ir ‚Priemonę dirvožemiui rūgštinti miltelių pavidalu (veikia ilgą laiką)‘. Naudojant skystą rūgštintoją papildomai nereikia tręšti (šilauogės jautrios pertrešimui), o paskutinį kartą jį naudoti nevėliau kaip per Jonines, rugsėjo mėn. patręšti PK trąšomis (be azoto, kad šiųmečiai ūgliai deramai sumedėtų ir neapšaltų žiemą). Šilauogėms NETINKA amonio salietra, karbamidas, įprastinis kompostas, TINKA amonio sulfatas, spygliuočiu puvenos, žievė, spygliai, pjuvenos. Rekomenduojama mulčiuoti dirvos paviršių, kad sulaikyti drėgmę, nes jų šaknys paviršinės. Sodininkams - mėgėjams sodinimo metu rekomenduojame mulčiuoti nukritusiais eglių spygliais (efektyviausias rūgštinimas, nes jų pH 3,5), paviršių apdėti pušų žieve (gražu ir praktiška), kasmet papildyti pušų žieve, pramoninėse plantacijose mulčiuojama pjuvenomis atitinkamai didinant tręšimo normas.

Jei dirvožemis – derlingas ir šarmingas (kalkėtas), kuriame gerai auga vaismedžiai, o iš piktžolių – žliūgės, šilauogės rekomenduojame auginti taip kaip jos auginamos ekologiniuose ūkiuose – t.y. vazonuose (konteineriuose) arba 40-50cm pakeltose virš žemės lysvėse (šiuo atveju aplink šilauoges vaismedžiai neaugs).

Jei dirvožemis užmirkstantis (gruntinis vanduo aukščiau nei 60cm gylyje), lysvė sukeliama 20cm virš dirvos paviršiaus.

Šilauogės genimos panašiai kaip serbentai, nuo 5-6 metų, kasmet išgenima keletas  seniausių mažiausiai derliaus duodančių šakų.

Pirmus tris metus šilauogėms neleidžiama užmegzti uogų, šalinami žiedų pumpurai, skatinamas krūmo augimas.

Atgal į: ŠILAUOGĖS, SPANGUOLĖS, BRUKNĖS