Filtruoti pagal

Svoris

Svoris

  • 0 kg - 0,67 kg

Konteineris

Konteineris

Supakuota

Supakuota

Aukštis

Aukštis

USDA zona

USDA zona

Dirvos pH

Dirvos pH

Apšvietimas

Apšvietimas

Drėgmė

Drėgmė

Dirvožemis

Dirvožemis

Aukštis

Aukštis

Žydėjimas

Žydėjimas

Plotis

Plotis

Žiedų spalva

Žiedų spalva

Priežiūra

Priežiūra

Sodo tipas

Sodo tipas

Dekoratyvus

Dekoratyvus

Žiedas

Žiedas

Sodinimo vieta

Sodinimo vieta

Kvapas

Kvapas

Kita

Kita

Atsparumas ligoms

Atsparumas ligoms

Prieinamumas

Prieinamumas

Pasirinkite

Pasirinkite

Raktažolės

Raktažolių (Primula) gentį sudaro per 500 rūšių ir daugybė veislių bei hibridų. Dauguma jų – trumpaamžės (iki 5 metų) daugiametės gėlės.

Jų įvairovė didelė, žiedai žydi puokštėmis, gali išaugti kiekvienas atskirai, arba būti ant kotelio, arba ant kelių kotelių iš pagrindinio koto.

Dauguma raktažolių puikiai žiemoja ir žiemos metu išlieka visžalės. Kai kurių raktažolių žiedai valgomi ar net vaistiniai (paprastosios P. vulgaris ir tikrosios P. veris raktažolių), bet kai kai kurios rūšys – nevalgomos, ar net toksiškos.

Priežiūra

Mėgsta dalinį šešėlį, puikiai auga po medžiais. Dauguma pakenčia ir saulėkaitą, bet tuomet reikalauja vėsumos ir daugiau vandens. Dažniausiai raktažolės įsigijamos žiemos pabaigoje ir keletą savaičių auginamos kambaryje, kol žydi, vėliau išnešamos į vėsias ar nešildomas patalpas, o atitirpus žemei – pasodinamos lauke. Priežiūros beveik nereikalauja, galima kas kelis metus padalinti kerus, jei auginsite kaip daugiametes gėles. Jei pasodinta be vidurdienio saulės spindulių saulėkaitos – problemų neturėsite, o žiemai dengti nereikia. Kai kurios raktažolės, kaip pvz. paprastoji (P. vulgaris) mėgsta visišką šešėlį

Dirvožemiui nereikli, jis turi būti nesausas, drėgmę  išlaikantis ar drėgnas, neutralus ar šiek tiek rūgštus. Visos mėgstą geresnę dirvą, praturtintą organinėmis medžiagomis. Kai kurios pakenčia olgalaikį užmirkimą, pvz. japoninė P. japonica ar dantytalapė P. denticulata. Jei nenorite raktažolių dažnai laistyti, pamulčiuokite dirvos paviršių pvz. pušų žieve ar spygliais.

Hibridinės raktažolės žiemoja iki -23-30C, botaninės (dauguma jų) - -30-40C. Tačiau yra ir kambarinių, kurios pakenčia apie nulį. Tręšimas reguliarus, nestipriu trąšų tirpalu, toks, kaip daugumai kitų žydinčių gėlių. Tinka ir vienkartinis patręšimas pavasarį ilgalaikio tirpimo trąšomis.

Raktažolių rūšys

Primula x polyantha : Šiuolaikiniai hibridai su įvairiaspalviais žiedais. Lengvai auginamos lauke ir kambaryje, išlaiko iki minus 30C. 

Primula vulgaris: Paprastoji raktažolė, kilusi iš Europos. Turi blyškiai geltonus žiedus, kurie žydi pavasario pradžioje ar viduryje. Iš jos išvesta daug spalvingų variantų. Atspari iki minus 35C. 

Primula denticulata (dantytalapė): Kilusi iš Himalajų kalnų, išlaiko minus 40 C, bet prisitaiko ir prie švelnaus klimato. Išauga žiedynas ant iki 30 cm aukščio kotelio.

Primula veris (tikroji): Ši geltonžiedė raktažolė kilusi iš Europos ir Azijos bei natūralizuota Šiaurės Amerikoje. Išlaiko minus 30 C.

Primula japonica (japoninė raktažolė): Nuostabi veislė, auginama pakrantėse prie vandens telkinių ar konteineriuose. Užauga iki 30-50 cm, žydi baltais, rožiniais ar raudonais žiedais nuo vėlyvo pavasario ir vasaros pradžioje. Atspari iki  minus 32 C. 

Raktažolės dauginamos lengvai, iškasasmos ir padalinamas keras.Paprastai raktažolės įsigyjamos kaip kamabariniai augalai, kurie pražydinti anksčiau laiko, dar žiemos metu. Jos gali vasaroti vazone lauke ir gali būti įnešamos į nešildomas patalpas žiemai arba paliekamos lauke. Tik pabuvusios šaltyje ar vėsumoje jos ir vėl krauna naujus žiedus. Laikotarpis žiedams sukrauti – apie šešias savaites. Raktažolės mėgsta gerą oro apytaką ir vėsumą, todėl jei auginsite kambaryje, pati tinkamiausia vieta – vėdinamoje patalpoje arba prie orlaidės, žiemą - ant šiaurinės, rytinės ar vakarinės palangės, o vasarą – tik ant šiaurinės palangės.

Raktažolės lauke auginamos kartu su paparčiais, melsvėmis ar astilbėmis.

Aktyvūs filtrai