• Nauja
Adansono monstera - Monstera adansonii MONKEY LEAF
search
  • Adansono monstera - Monstera adansonii MONKEY LEAF
  • Adansono monstera - Monstera adansonii MONKEY LEAF
  • Adansono monstera - Monstera adansonii MONKEY LEAF

Adansono monstera - Monstera adansonii MONKEY LEAF

8,22 €
pristatymo eilė tik 2-3 d.d.
  • nereikli apšvietimui
  • nereikli drėgmės pokyčiams
  • nereikli temperatūros svyravimams
  • auga lėčiau už nuostabiąją monsterą
  • užima mažiau vietos nei M. deliciosa
  • pakenčia smarkų genėjimą, atželia
Konteineris: 12Ø
Kiekis
yra sandėlyje

 

Prekių pristatymas

Monstera adansonii – ši rūšis gamtoje sutinkama atogrąžų juostos teritorijoje nuo Kosta Rikos iki Brazilijos. Ši liana gali pasiekti maždaug 8 metrų aukštį, bet kambariuose lubas pasiekia tik maždaug per 10 metų. Ploni ovalo formos lapai yra 20-40 cm pločio ir 25-55 cm ilgio. Visame lapo paviršiuje yra daugybė skylių. Auginant namų sąlygomis, ši rūšis žydi labai retai.

Tai stambus tropinis augalas - liana, priskiriamas aroninių (Araceae) šeimai. Monsterų gentyje yra apie 50 augalų rūšių. Jos paplitusios Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Monsteros – visžaliai augalai, lianos, su storais laipiojančiais stiebais ir žemyn nusvirusiomis orinėmis šaknimis.

Monstera – yra didelis ir įspūdingas augalas, pasižymintis gerai išsivysčiusiomis, ilgomis, tiesiomis, orinėmis šaknimis, kuriomis prisitvirtina prie atramos bei įsminga į žemę. Lapai tamsiai žali, odiški, blizgantys, suapvalinti, iki 40-60 cm skersmens, išdėstyti ant ilgų (30-50 cm lapkočių). Jauni monsterų lapai būna vientisi, su amžiumi – dekoruoti plyšiais, o paskui tampa visiškai iškarpyti. Tokie iškarpyti lapai reikalingi augalams tam, kad drėgmės lašeliai galėtų be kliūčių patekti į šaknų sistemą. Monsterų žiedai panašūs į kalijų žiedus, tik yra kiek blyškesni ir didesni (iki 25 cm ilgio).

Namų sąlygomis monsteros žydi retai. Prinokę monsterų vaisiai yra šviesiai žali, pailgos formos, valgomi ir malonaus skonio – primena ananasą, bet jų brandinimas trunka beveik metus. Šaknys yra ne tik grunte – augalas pasižymi ilgomis orinėmis šaknimis, nukarusiomis nuo kamieno, maitinančiomis augalą drėgme ir maistinėmis medžiagomis.

Auginant monsterą namuose, ji gali pasiekti iki 3- 4.5 m aukščio. Ji auga greitai – per sezoną iki 1.5 m aukščio.

Nors visame pasaulyje yra žinoma apie 50 monsterų rūšių, bet namų sąlygomis auginamos tik kai kuriuos iš jų.

Monstera Deliciosa (Nuostabioji Monstera) – tai pati populiariausia augalo rūšis. Tai yra sparčiai auganti liana su tamsiai žaliais, iškarpytais, ištemptos širdies formos lapais. Ši liana gali išaugti iki 12 metrų aukščio, namų sąlygomis – iki 3 metrų. Stori cilindriniai stiebai yra iki 7 cm skersmens. Lapai odiniai, taip pat įspūdingo dydžio – iki pusės metro pločio. Tropinio klimato šalyse ją augina dėl vaisių, kurie ten vartojami maistui. Esant palankioms laikymo sąlygoms net ir mūsų kraštuose namuose auginama monstera gali subrandinti vaisių, labai panašų į prinokusį ananasą. Daugiausiai monstera deliciosa naudojama patalpų dekoravimui.

Monstera obliqua – miniatiūrinė monstera, pasiekianti 1 m aukštį. Dažnai šios monsteros lapai iš kraštų nėra iškarpyti, bet turi pailgas ovalo formos skyles. Lapai ploni, kieti, ažūriniai. Ši rūšis dažnai praranda savo patrauklumą su amžiumi – augalai ištįsta ir praranda dalį lapų.

Monsteros auginimo ypatumai

Apšvietimas. Netoleruoja tiesioginių saulės spindulių. Daugelis mano, kad monsteros mėgsta šešėlį, todėl stato jas į patį tamsiausią kampą – tai neteisinga. Iš tiesų, monsterai reikia daug ryškios šviesos, bet ji turi būti išskaidyta. Dėl to auginti ją rekomenduojama į vakarus ar rytus orientuotose erdvėse. Kambarinė gėlė monsteraJei gėlė stovi prie pietinio lango, ją reikės pridengti nuo saulės, o jei prie šiaurinio ― jai trūks šviesos. Jei augalas turės pakankamai išskaidytos šviesos, jo lapai bus dideli ir su efektingai atrodančiomis skylėmis. Esant skurdžiam apšvietimui nauji lapai auga maži, o orinės šaknys ― plonytės ir silpnos. Augalą perkelti į naują vietą rekomenduojama tik kraštutiniu atveju. Monsteros nemėgsta būti perkeltos iš vienos vietos į kitą.

Temperatūros rėžimas. Sėkmingam monsteros auginimui tiks palyginti aukšta temperatūra. 20-25 °C temperatūroje augalas greitai augs ir nuostabiai atrodys. Esant žemai temperatūrai, augimas sulėtėja, o 15 °C temperatūroje gėlė nustos augti. Monsteros nepakelia skersvėjų ir staigių temperatūros svyravimų – kambario langų rėmai turi būti užsandarinti. Žiemą reikia apsaugoti augalą nuo karšto šildymo prietaisų oro, nes gali nudžiūti lapų galiukai ir atsirasti dėmės. Žiemos laikotarpiu pageidautina palaikyti 18-20 °C temperatūrą, nes esant aukštesnei temperatūrai montera greitai auga. Vasaros metu, kai temperatūra pakyla virš 26°C, augalą ir aplink jį esančią erdvę reikia purkšti švariu, nusistovėjusiu vandeniu.

Lapų valymas. Dideli, iškarpyti monsteros lapai turi būti švarūs. Juos reikia reguliariai valyti drėgnu skudurėliu arba kempinėle, kad būtų pašalintos dulkės. Tai turi būti daroma dėl keleto priežasčių: dulkės užkemša lapų poras ir sutrikdo dujų mainus su aplinka; dulkės sudaro plėvelę ant lapų paviršiaus, kuri sulėtina fotosintezės procesą; dulkės gali kaupti augalui kenksmingas medžiagas; dulkės gali slėpti vabzdžių kenkėjų pėdsakus. Taigi monsteros lapus reikia valyti reguliariai, geriausia ryte.

Laistymas. Nuo pavasario iki rudens monsteras reikia laistyti gausiai, žiemą – vidutiniškai. Augalui nepatinka, kai žemė stipriai perdžiūvus. Per gausus laistymas ir vandens sąstovis taip pat gali pakenkti – pradės pūti šaknys. Laistyti reikia šiltu, nusistovėjusiu vandeniu.

Oro drėgmė. Monstera yra tropinis augalas, todėl pageidautina palaikyti oro drėgmę patalpoje aukščiau vidurkio.

Dirvožemis. Kambarinei monsterai dirvožemis turi būti gana purus, gerai laikantis drėgmę, maitinantis. Dirvožemio rūgštingumas turi būti neutralus. Tinkamiausia dirvožemio sudėtis: 3 dalys velėninės žemės ir po 1 dalį lapinės žemės, komposto, durpių ir smėlio.

Trąšos. Nuo kovo iki rugsėjo mėnesio monsterą galima tręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, skirtomis dekoratyviems lapiniams augalams, kartą per 2-3 savaites. Trąšų instrukcijoje nurodytą dozę geriau sumažinti 2 kartus – jei liana aktyviai vystosi, neverta permaitinti augalo be poreikio. Suaugusiems augalams vieną kartą per vasarą viršutinį dirvožemio sluoksnį galima papildyti humusu. Žiemą monsteros tręšti nereikia.

Persodinimas. Jaunoms monsteroms pirmuosius ketverius metus reikia kasmetinio persodinimo į naują vazoną, kuris būtų 3-4 cm didesnis už buvusį. Po penkerių metų suaugusi liana persodinama rečiau, kartą per 3-4 metus. Tais metais, kai persodinimas neatliekamas, reikia pakeisti viršutinį dirvožemio sluoksnį.

Monsteros priežiūra žiemos laikotarpiu. Monstera neturi ryškiai išreikšto ramybės periodo. Ji nemeta lapų. Tik sumažėjus dieninės šviesos trukmei ir temperatūrai nukritus žemiau 20 °C ji sustabdo savo augimą. Monstera gali praleisti žiemos laikotarpį 16-18 °C temperatūroje, esant nedideliam laistymui ir be tręšimo.

Būtų gerai duoti augalui tokį atokvėpį bent mėnesiui. Padidinus temperatūrą ir dieninę šviesą (netgi pasitelkus dirbtinį apšvietimą) monstera vėl atsigaus ir pradės aktyviai augti.

Apkarpymas. Apaugusios orinės šaknys ne visuomet atrodo dekoratyviai, jas norisi apkarpyti. Bet to daryti neverta – jos tarnauja augalo drėkinimui ir maitinimui. Purkšdami lianą, būtinai apipurškite vandeniu ir jos orines šaknis. Kartais šaknis tiesiog maskuoja: suriša į kuodelius, apdeda samanomis arba pritvirtina prie stiebo. Kartais šaknys pačios kabinasi į atramas ir sukasi jose. Ilgainiui suaugusi monstera mažina savo vystymąsi. Norint ją atnaujinti ir paskatinti tolesnį vystymąsį, ankstyvą pavasarį monsterai reikia nupjauti viršūnę su dviem – trim tarpeliais. Pjūvio vietą reikia patepti susmulkinta aktyvinta anglimi.

Nupjautą viršūnę galimą panaudoti monsteros dauginimui.

Galimos problemos auginant monsterą

Jeigu monstera tinkamai neprižiūrima arba jai nesuteikiamos optimalios sąlygos augimui, gali kilti problemų:

1. Krenta lapai. Jei apšvietimas yra mažas, tuomet augalas pradeda mesti lapus, taip pat sulėtėja jo augimas.

2. Dėmės ant lapų. Ant lapų gali atsirasti rudos dėmelės tuo atveju, jei ant krūmo įsiveisė voratinklinės erkės.

3. Lapų pageltonavimas. Lapai pageltonuoja, jeigu monsteroms trūksta maistinių medžiagų. Taip pat lapai gali geltonuoti ir ant jų netgi atsirasti puvėsis dėl nuolatinio vandens sąstovio dirvožemyje.

4. Lapai tampa rudi. Lapai nusidažo ruda spalva ir tampa tarsi popieriniai, jei oro drėgmės lygis pernelyg žemas arba kai gėlei labai ankšta vazone.

5. Jaunų lapų spalva yra blyški. Jei apšvietimas pernelyg intensyvus, ant krūmo atsiranda išblukusių lapų, o jų paviršiuje gali susidaryti geltonos dėmės.

6. Krūmas ištįsta. Jeigu monsterai trūksta šviesos, jos ūgliai pailgėja, stiebas sukasi, o nauji lapai auga blyškūs ir smulkūs.

7. Lapai vientisi. Ant lapų gali trūkti skylių dėl to, kad gėlė jaučia šviesos ar maistinių medžiagų trūkumą.

8. Lapai džiūsta ir krenta. Jei lapai prieš pat nukrisdami tampa rudi ir išdžiūvę, tai reiškia, kad kambaryje labai karšta. Lapai taip pat krenta ir senstant, bet šiuo atveju jie netampa rudi.

9. Kenksmingi vabzdžiai. Dažniausiai monsteras puola amarai, skydamariai ir voratinklinės erkės.

4GTJMONADAML_6GEG10
3 Prekės

Charakteristikos

Sodo tipas
vazonas ar terasa
viduržemio jūros klimato
Sodinimo vieta
šiltnamis, oranžerija