Aukštoji šilauogė - Vaccinium corymbosum NUI
search
  • Aukštoji šilauogė - Vaccinium corymbosum NUI

Aukštoji šilauogė - Vaccinium corymbosum NUI

5,99 €
kovo-birželio mėn. pristatysime pagal grafiką (15+/ d.d.), kitu metu per 5-7 d.d
  • vid. vėlyvumo
  • itin stambios uogos (iki 3 g)
  • labai derlinga
  • dalinai savidulkė
Konteineris: P9 C0.5
Aukštis: 20-30CM
Vainikas: 2 metai Jaunas augalas
Pasirinkite: 2024 m. pavasario pristatymui

Nuolaida perkant didesnį kiekį

Kiekis Vieneto nuolaida Sutaupote
3 1,00 € 3,00 €
Kiekis
išankstinis užsakymas

 

Prekių pristatymas

NUI - Naujosios Zelandijos veislė. Vidutinio vėlyvumo, deri liepos-rugpjūčio mėnesiais. Išsiskiria itin stambiomis uogomis, aukštu derlingumu. Krūmas neaugus, auga iki 1 metro. USDA atsparumo zona 4. Veislė dalinai savidulkė, bet geriau derės šalia kitų šilauogių. Ilgus metus trukusių tyrimų metu, Vytauto Didžiojo Universitetas nustatė, kad ši veislė rekomenduotina auginti Lietuvos agroklimato sąlygomis, tiek dėl aukšto derlingumo, tiek ir dėl geros uogų kokybės.

Šilauogės - vienos vertingiausių uogų, turinčios daug vitaminų A ir C bei antioksidantų. Jų gimtinė  - Šiaurės Amerika, Didžiųjų ežerų regionas bei rytinė pakrantė.

Lietuvoje plačiai auginamos ir perspektyvios tiek kaip uogakrūmis, tiek kaip dekoratyvinis augalas, pavasarį pasipuošiantis gražiais žiedeliais, o rudenį - ryškiai raudonos spalvos lapais. Šilauogės, kaip ir vynmedžiai iki 100 metų gali augti vienoje vietoje, kai dauguma kitų tradicinių vaismedžių/ vaiskrūmių auginami nuo kelių iki keliolikos (geriausiu atveju keliasdešimties) metų. Nors pas mus labiau paplitusios stambiauogės veislės (dėl geros prekinės išvaizdos), nereikėtų pamiršti ir šilauogių vedančių smulkesnes uogas (ypač jei auginate sau), juk – kuo smulkesnės uogos, tuo daugiau antocianinų ir antioksidantų jos turi.

Šilauogių atsparumas šalčiui, priklausomai nuo rūšies varijuoja nuo -40C iki -35C.

Kai kurios veislės dalinai savidulkės, tačiau rekomenduojama auginti bent tris skirtingas veisles (ir kuo daugiau – tuo geriau), kad žiedų apdulkinimas būtų kuo efektyvesnis (atitinkamai ir derlius).

APIE AUGINIMĄ.  Šilauoges auginti nesudėtinga, jos mažai pažeidžiamos ligų ar kenkėjų. Esminiai dalykai yra du – užtikrinti rūgštingumą ir nepertręšti. Trečias dalykas – neleisti užpiktžolėti. Jos auga tik rūgščioje ir labai rūgščioje dirvoje (idealu, jei pH = 4,8, bet gali augti nuo pH 3,5 iki 5,5, kai kurios veislės iki 6,5), šviesioje arba saulėtoje vietoje, drėgmę išlaikančioje, tačiau neužmirkstančioje dirvoje. Sausrų metų būtina laistyti minkštu vandeniu – 50L/ vienam augalui/ 1 k. per savaitę.

Jei dirvožemis natūraliai rūgštus (toks kur auga asiūkliai), jokių spec. priemonių nereikia ir duobės gali būti nedidelės, 50x50cm.

Visur kitur, vidutinėse dirvose, rekomenduotume 50cm gylio ir bent 200 litrų tūrio duobes arba tranšėjas, duobių šonus  atskirti vandeniui nepralaidžia medžiaga, pvz. polietileno plėvele. Tai būtina, kad palaikyti reikiamą pH, o papildomam rūgštinimui praėjus mėnesiui po pasodinimo ir kas mėnesį rekomenduojame naudoti ‚Skystą rūgštintoją su trąšomis (veikia momentaliai)‘ ir ‚Priemonę dirvožemiui rūgštinti miltelių pavidalu (veikia ilgą laiką)‘. Naudojant skystą rūgštintoją papildomai nereikia tręšti (šilauogės jautrios pertrešimui), o paskutinį kartą jį naudoti nevėliau kaip per Jonines, rugsėjo mėn. patręšti PK trąšomis (be azoto, kad šiųmečiai ūgliai deramai sumedėtų ir neapšaltų žiemą). Šilauogėms NETINKA amonio salietra, karbamidas, įprastinis kompostas, TINKA amonio sulfatas, spygliuočiu puvenos, žievė, spygliai, pjuvenos. Rekomenduojama mulčiuoti dirvos paviršių, kad sulaikyti drėgmę, nes jų šaknys paviršinės. Sodininkams - mėgėjams sodinimo metu rekomenduojame mulčiuoti nukritusiais eglių spygliais (efektyviausias rūgštinimas, nes jų pH 3,5), paviršių apdėti pušų žieve (gražu ir praktiška), kasmet papildyti pušų žieve, pramoninėse plantacijose mulčiuojama pjuvenomis atitinkamai didinant tręšimo normas.

Jei dirvožemis – derlingas ir šarmingas (kalkėtas), kuriame gerai auga vaismedžiai, o iš piktžolių – žliūgės, šilauogės rekomenduojame auginti taip kaip jos auginamos ekologiniuose ūkiuose – t.y. vazonuose (konteineriuose) arba 40-50cm pakeltose virš žemės lysvėse (šiuo atveju aplink šilauoges vaismedžiai neaugs).

Jei dirvožemis užmirkstantis (gruntinis vanduo aukščiau nei 60cm gylyje), lysvė sukeliama 20cm virš dirvos paviršiaus.

Šilauogės genimos panašiai kaip serbentai, nuo 5-6 metų, kasmet išgenima keletas  seniausių mažiausiai derliaus duodančių šakų.

Pirmus tris metus šilauogėms neleidžiama užmegzti uogų, šalinami žiedų pumpurai, skatinamas krūmo augimas.

4TWNVACCORNUIP9?

Charakteristikos

Aukštis
80 - 100 cm
Plotis
60 - 80 cm
Apšvietimas
saulėta
USDA zona
4A (-35°C)
Priežiūra
vidutinė
Drėgmė
drėgna, neužmirksta
Apdulkinimas
Dalinai savidulkis
Derėjimas
liepa - rugpjūtis
Dirvos pH
5 ir mažiau